Recept za orehovo potico

Orehova potica je neki standard za praznike. Razkrivam vam recept, ki je zame dokaj enostaven. Za pripravo te dobrote boste potrebovali: gladko moko, ostro moko, kvas, jajca, sol, sladkor, mleko, olje, rum, vanilin sladkor, mlete orehe, cimet, kakav. Posodo za mešanje testa, posodo za pripravo nadeva, mešalnik, valjar, pekač za potico.

Sestavine: 250g gladke moke, 250g ostre moke, 30g kvasa, 3 jajca, sol, sladkor, mleko, olje, rum, vanilin sladkor, 0,5kg mletih orehov, cimet, kakav

Pa se lotimo dela. V posodo za mešanje testa damo 250g ostre in 250g gladke moke. Zagrejemo 2dl mleka. Toliko, da je mlačno. V moki naredimo jamico in vanjo damo 30g kvasa in žlico sladkorja. Polijemo s toplim mlekom. Po robu moke posujemo 5g soli. Pustimo stati, da se naredi gobica iz kvasa. Med tem pripravimo ostale sestavine za testo. Tri jajca, ločimo rumenjake od beljakov. Zmešamo žlico ruma in deciliter olja. Odtehtamo 100g sladkorja, ki mu dodamo vanilin sladkor. To je zelo preprost recept . Orehova potica pa je tudi dobra. Ko kvas naredi gobico, mu dodamo tri rumenjake, olje z rumom in sladkor . Testo najprej zmešamo v grobem z leseno kuhalnico. Potem pa ga z rokami dobro pregnetemo. Pustimo, da vzhaja. Kupila sem si posodo za vzhajanje testa s pokrovom. Zelo vam jo priporočam. O tem pišejo tudi drugi, podobni, recepti.

Nadaljujemo s pripravo potice. 3dl mleka dobro zagrejemo in dodamo pol kilograma mletih orehov in tri žlice sladkorja. Nadev dobro prevremo. To je osnovni recept. Sama pa dodam še malo cimeta, da zadiši in kakav. Količino kakava določite sami po svoji presoji glede na barvo in okus. Lahko pa ga preprosto izpustite. Orehova potica bo še vedno dobra. Nadev ohladimo.

Ko je testo vzhajalo na dvojno količino, ga stresemo na pomokano površino. Sama uporabljam staro rjuho, ki jo pomokam z ostro moko. Testo po vrhu rahlo posipamo z ostro moko in razvaljamo na tanko. Če želimo več testa, razvaljamo na prst debelo. Če pa želimo lepo opotičeno, pa na 5 mm. Razvaljano testo namažemo z oljem. Stepemo tri beljake in jih narahlo vmešamo v ohlajen orehov nadev. Orehov nadev potem lepo, enakomerno razmažemo po testu do treh četrtin. Po želji potresite po nadevu še rozine. Potico potem počasi in natančno začnite zavijat. Z roko sproti na rahlo stiskajte testo. Plasti se bodo lepo zlepile med seboj. Zadnji obrat naj bo samo naoljeno testo. Pekač za potico dobro namažite in posujte z ostro moko ali drobtinami. Zvito testo dajte v pekač in ga pokrijte s krpo. Orehova potica naj vzhaja. Med tem prižgite pečico na 160°C. Nekateri recepti pišejo, da se pečica zagreje na 180 ali celo na 200°C. Današnje pečice pa so tako kvalitetne, da že pri 160-ih stopinjah krasno spečejo. Poleg tega je dobro, da se potica peče zelo počasi, da se plasti med seboj dobro povežejo in skorja ne odstopi.

Potica je pravilno vzhajana, ko rahlo potisnemo prst v testo, se le to takoj vrne v prvotni položaj. Lepo vzhajano potico malo prešpikamo in damo v vročo pečico. Jaz za to uporabljam zelo tanko kratko pletilko. Pečemo eno uro. Če je potica pečena preverimo z zobotrebcem. Prebodemo jo in če je zobotrebec suh, ko ga izvlečemo, je potica pečena. Takoj jo zvrnemo na rešetko ali čisto krpo. Če bi jo pustili v pekaču, bi se pod njo nabrala sopara in orehova potica bi bila mokra. Skisala bi se v najkrajšem možnem času. Lahko že čez noč. Potico vsaj malo ohladite preden jo postrežete. Najlepše pa se reže že skoraj hladna.

Recept za potico je čisto osnoven. Dodajate lahko sestavine in dišavnice po svojem okusu. Naj vas ne bo strah speči potico, če ste neuki v kuhinji. Le malo več časa boste potrebovali. Drugače pa kar pogumno. Saj veste, da vaja dela mojstra, če mojster dela vajo. Priprave se lotite na prost turoben dan, da bo dišalo po kuhinji in bo ta vonj dvignil razpoloženje v hiši. Potem pa samo še obilo užitkov.

Kakšen pekač naj bo za potico?

Tisto, kar imate pri roki. Ko boste imeli zvito orehovo potico, boste videli količino. No, za tri kratno količino naj bo volumen pekača. Tudi navadna posoda s kovinskimi ročaji bo dobra. Važno je le, da posodo res dobro namažete.

Kaj lahko uporabim še namesto olja?

Kakršnokoli lahko maščobo. 100g trde maščobe nadomesti deciliter olja.

Lahko zamenjam orehe z lešniki?

Lahko. Ali katerekoli druge oreščke. Osnovni recept ostaja enak.

Kako shranim potico?

V zaprti posodi na hladnem. Vendar največ tri dni. Lahko jo tudi zamrznete in odtajate, ko jo boste potrebovali.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja