Čebula
Čebula je naraven pesticid. Vsebuje veliko vitamina C, zato je nadvse priporočljiva pri prehladih, gripah in nahodih. Enako velja za surovo papriko. Čebula nima le notranje zdravilne moči, ampak jo lahko uporabimo tudi za zunanje poškodbe. Bolj znana rastlina za zdravljenje tovrstnih poškodb je trpotec, ki pa ga ne najdete na vsakem koraku, še posebej danes, ker mora rasti v naravnem okolju, brez umetnih gnojil in pesticidov, saj sicer rano še dodatno okuži. Čebulo pa lahko olupite, njeno jedro je bolj čisto.
Uporaba čebule za rane:
Če se vam zgodi, da z bosimi nogami stopite na oster kamen ali pa vam kaj težkega pade na nogo ali na kak drug del telesa in se koža ne prebije oziroma rani, ampak se kri in gnoj nabirata pod kožo v obliki bolečih, temnih bul, potem uporabite čebulo. Če greste k zdravniku, vam bodo rano odprli in izsesali strjeno kri. Vi pa čebulo narezke na debele kose, ki naj se čimbolj prilegajo udarnini. Vse skupaj obvežite s povojem ali čisto krpo in čebulo pustite na rani, dokler se ne posuši, nato jo zamenjajte z novo. Lahko se zgodi, da jo boste pri večjih udarninah morali menjati na tri ure. Čebulo menjajte, dokler umazanija in kri popolnoma ne zgineta iz rane. Pri večjih udarninah lahko zdravljenje s čebulo traja tudi do nekaj dni, vendar lahko že takoj, po nekaj urah, čutite olajšanje ter prijeten hlad česar pod kirurškim nožem zagotovo ne boste občutili. Da bi preverili to teorijo, poskusite na majhnih ranah, ki ne smejo biti odprtega značaja, pri teh raje uporabite čist trpotec.
Uporaba čebule pri vnetjih sinusov in dihalnih poti:
Čebula preverjeno tudi izjemno dobro raztaplja gnoj, ki se nabere ob prehladih ali vnetih sinusih v glavi, sinusnih votlinah in v grlu ter pljučih. Uporabljati jo morate več dni če se da nepretrgoma. Storite naslednje.
Veliko čebulo nasekljate na drobne koščke, ki naj bodo zares majhni. Vzemite kakšno gosto gazo ali drugo tkanino, ki bo prepuščala sok čebule. Čebulo dajte na tkanino in jo zvežite v culo, da jo boste lahko polagali na glavo, obraz, grlo in prsni koš. Zelo pomembno je, da čebulo nato segrejete. Lahko jo položite na vroč radiator, daste v peč ali na ponev, le pazite, da se ne začne smoditi in peči. Naj bo prijetno topla, ko jo položite na golo kožo. Oči zaščitite z vato ali s čim drugim, da čebulni sok ne bo stekel vanje.
Nato polagajte več ur čebulno oblogo na obolela mesta. Hitro boste občutili olajšanja. Hkrati imejte pri sebi papirna robčke ali brisače, da boste lahko smrkali in izkašljali sluz, ki se bo odlepila, raztopila in bo pričela odtekati iz nosu in grla.
Zmote o prehladih
Naše babice so bile sicer dobre zeliščarke, žal pa je domača lekarna lahko včasih tudi zelo škodljiva. Nekaj najpogostejših napak pri prehladih so:
- Ni dobro da bolnika silimo jesti. Telo potrebuje naraven post in očiščenje, kajti če bi bilo čisto, sploh ne bi zbolelo.
- Marsikdo sili prehlajenega, naj pije vroč čaj ali prežgan sladkor. To je narobe, ker tak čaj in povrhu še sladkor, dobesedno zažgeta grlo in ga ranita zato bolezen lahko nemoteno še bolj napreduje. Čaj pijte segret na sobno temperaturo in ne pijte ga preveč! Tudi zelišča v večjih količinah lahko škodujejo.
- Mnogi med boleznijo ne priporočajo kopanja. Res je potrebno kopalnico dobro segreti, tudi poleti, tuširajte pa se čimbolj pogosto, le lase si umijte samo enkrat na teden. Pogosto preoblačite posteljo, ker iz bolnika nenehno silijo nerabne ter strupene snovi, ki ostanejo na posteljnini. S tuširanjem jih s kože sperite z vodo, da koža bolje zadiha.
- Vročina okoli 37°C zna biti zahrbtna, takrat obvezno počivajte in ne vstajajte iz postelje. Tudi sicer je počitek naravno sredstvo oziroma zdravilo za vsakršno bolezen. Vročina od 37 do 40°C ni tako nevarna in je naravni obrambni mehanizem. Takrat vaše telo uničuje vse, česar ne sme biti v njem in take vročine nikar ne zbijajte. Če pa kaže na to, da bo vročina narasla čez 40°C, uporabite sok surove rdeče pese, ki ga, če nimate možnosti pripraviti svežega, danes lahko kupite v vsaki lekarni. Pesa je učinkovitejša od injekcij za zbijanje vročine, pa še hitreje učinkuje in je prijaznejša do telesa. Ne ustrašite se temnejšega urina, ki nastane po zaužitju pesinega soka!
- Ob zaprtih sinusih in dihalnih poteh je priporočljivo inhalirati kamilice. Skuhajte jih v večjem loncu in nato vdihavajte paro nad njim. Pazite, da ne bo prevroča, da se ne opečete ali si ranite dihalnih poti! Bolje je, da se kamilice malce shladijo in ne pokrivajte se z brisačo. Pustite, da vas nežna para kamilic obliva po vsem obrazu in notranjosti dihal, nikar pa se ne mučite. Po inhaliranju si nadenite kapo ali zavijte glavo v odejo ter takoj skočite v posteljo, da ne staknete pljučnice.
- Antibiotiki naj bi bili zdravilo za vse. Če je le mogoče, se jim izognite in se poskušajte pozdraviti bolj naravno. Kajti že samo ime (Ariti – bio (tik)) nam lahko pove, da je neprijazen do telesa ter narave. Ubija vse, vse kar je živo, tudi nas. Posvetujte se s svojim zdravnikom, naj vam antibiotike predpiše le v nujnih primerih in pri resnejših boleznih, ne pa za vsako malenkost.
- Kvas je zelo koristen za vse telo. Vsebuje namreč veliko potrebnih vitaminov, čisti črevesje in ublaži nemir v želodcu. Ko zaužijete kvas, ki ga stopite v vodi, ne jejte sadja, ker lahko v želodcu z vretjem nastane alkohol, ki je nevarnejši od tistega, ki ga popijete!
- Pri prehladu pojejte veliko surove paprike, ker vsebuje največ vitamina C.
Drobni nasveti
- Kihanje in nahod lahko preženete tako, da jeste hren, rdečo čebulo ali česen, še posebej pred spanjem.
- Nahoda se lahko znebimo tudi z vdihavanjem sopare s kafro (v vrelo vodo damo košček kafre in soparo vdihavamo skozi nos) in bezgovim čajem.
- Kadar ste prehlajeni, si privoščite zdravilno vročo kopel (seveda v dobro ogreti kopalnici, kjer ni prepiha!): vroči vodi (38 – 40° C) dodajte smrekovo olje ali kar sveže smrekove vejice ali vejice oziroma olje jelke, bora ali brinja. Obenem pijte vroč lipov čaj z limono, privoščite pa si tudi C vitamin.
- Če imate hladne noge, jih je priporočljivo vsak večer namakati v zavretku senenega drobirja.
- Pekočo zgago lahko odpravite tako, da popijete 1/4 litra korenčkovega soka.
- Zadah iz ust lahko odpravite tako da:
- Žvečite cimetovo skorjo ali liste žajblja.
- Pijte korenčkov sok
- Vas napenja? Pomagal vam bo čaj iz janeža, kumine, komarčka in kopra.
- Vas mučijo otiščanci (kurja očesa)? Storite sledeče: vsak večer pred spanjem si pripravite vročo kopel za noge. En večer dajte v vodo pest soli, drug večer malo pralnega praška. To počnite izmenično ves teden. Po kopanju otiščance previdno odstranite s topim nožem. Vztrajajte, dokler nevšečnost popolnoma ne izgine. Noge morate kopati vsaj četrt ure, poskrbite pa tudi za ustrezno obutev.